Zajímavosti

ZAJÍMAVOSTI O VLASECH:

Jak zabránit vypadávání vlasů a naopak jak podpořit jejich růst?

Některé antikoncepční pilulky odčerpávají vitamín B a zinek. Pokud si všimnete nějaké změny na svých vlasech poté, co jste začala pilulky užívat nebo jste změnila značku, požádejte o radu svého lékaře.

Alkohol rozšiřuje cévy, a tak pomáhá zvyšovat přítok krve do tkání. Působí jako protilátka na některé minerály a vitamíny, které jsou pro zdravé vlasy životně důležité. Omezte se jen na příležitostné pití alkoholu.

Omezte čaj a kávu-jsou to silné povzbuzující prostředky, které působí na nervový, dýchací a kardiovaskulární systém, zvyšují vylučování vody a důležitých živin. Omezují také absorbci minerálů důležitých pro zdravé vlasy. Pijte minerální vodu (6 až 8 sklenic denně), bylinkové čaje a neslazené džusy.

Vlasům naopak ubírá na kráse časté konzumování smažených jídel, bramborových lupínků a cukrů. Přepálený tuk je spojen s vypadávání vlasů. Časté sladkosti zase zapříčiní pomalý růst a ubírají na celkově vitalitě.

Nemyjte si vlasy každý den. Příliš časté mytí vlasů je často příčinou jejich poškození. Pokud to s mytím přeháníte, vlasy se vysušují a jsou náchylnější na lámání. Vysušené a slabé vlasy pak rostou mnohem pomaleji a déle.

Ačkoli slunce vlasy vysušuje, zároveň stimuluje i jejich růst. Pokud je na každý den na krátkou chvíli vystavíte slunečnímu svitu, budou růst rychleji

Pokud máte tendenci mýt si vlasy v horké sprše, raději na to rovnou zapomeňte. Nic horšího totiž pro své vlasy nemůžete udělat. Když jsou vlasy vlhké jsou nejslabší, nejzranitelnější a snadno se poškodí. Sprchujte se vlažnou vodou a vlasy na závěr spláchněte studenou.

Jedním z nejlepších a nejúčinnějších způsobů, jak povzbudit vlasy v růstu je zastřihávání roztřepených a slabých konečků a odstranění poškozených částí vlasů. Poškozený vlas nemůže dál růst a nemá smysl ho zachovávat. Pokud máte roztřepené a slabé konečky, měla byste si je nechat u kadeřnice zastříhnout. Odlehčíte vlasům a pomůžete jim dál růst.

Ve Vašem jídelníčku by nemělo chybět:

 • losos, červené maso, vejce a sója – Proti vypadávání vlasů.
 • zelené fazolky, listový špenát a brokolice – Tmavě zelená zelenina je skvělým zdrojem vitamínů A a C, které jsou důležité pro vytváření přirozeného vlasového kondicionéru (kožního mazu). Dále obsahují prospěšné železo a kalcium.
 • luštěniny- Svým složením podporují vlasový růst, zaručuje to bohatá kombinace proteinů, železa, zinku a biotinu, jehož nedostatek má často na svědomí lámavost vlasů.
 • mrkev – Je skvělá pro pleť, zdravá pro pokožku hlavy i pro naše kadeře, dodá jim lesku a rozzáří jejich přirozenou barvu. Dušenou mrkvi si můžete dopřát namísto přílohy, nebo čerstvou mrkev „chroupat“ v salátu.
 • para ořechy – Jsou jedním z nejlepších přírodních zdrojů selenu a důležitých minerálů, které vyživují vlasovou pokožku.

Jak rychle vlasy rostou a proč vypadávají?

 • růst a výměna vlasů i chlupů probíhá pravidelně od dětství do konce života
 • denně nám může vypadnout 50 až 100 vlasů. Na hlavě máme v průměru 100 000 vlasů: 80 tisíc-zrzavé, 100 tisíc-černé, 120 tisíc-hnědé, 140 tisíc-blond
 • denní přírustek délky vlasů činí 0,3 až 0,4 mm měsíční přírustek 1-1,5cm Probíhá pravidelně už od dětství a u člověka je výměna vlasů pozvolná. Velké změny jsou do puberty a potom se vlasy tolik nemění.
 • vlasy nerostou stále jako nehty, ale probíhá tu cyklus růstu 1.- růstová fáze  2.- přechodná fáze  3.- klidová fáze
 • Růstová fáze – vychází z papily, do které pronikají výživné látky, které jsou důležité pro růst vlasů – dělení a množení buněk zajišťují aminokyseliny – v růstové fázi je 85% vlasů a trvá 5-7 let
  Přechodná fáze – po růstové fázi se zastavuje zásobování vlasu a dochází k tomu, že se přestávají dělit buňky v cibulce. Vlas kořínek zakrňuje. V této fázi je 1% vlasů a 3 až 4 týdny.
  Klidová fáze – vlasy se uvolnil od papily, jde směrem k pokožce, během tohoto procesu z papily začíná nová růstová fáze, starý vlas je vytlačován novým vlasem v této fázi je 14% vlasů na hlavě trvá 3-4 měsíce
 • Běžné poruchy vlasů:
 • 1. uzlíčky – pouhým česáním vlas zlomíme, způsobuje to popraskání vnějších vrstev vlasu projevuje se rozvlákněním vlasové struktury
 • 2. podélné štěpení vlasů – vlasy se třepí na koncích, je to způsobeno odvodňováním a odtučňováním, odstraňuje se ostříháním, můžeme se s tím nejčastěji setkat u dlouhých, nebo suchých vlasů. Například mechan. a chem. vlivy.
 • Šedivění způsobuje:
  1. stárnutí organismu
  2. chorobou, nebo nervovým otřesem
  3. geneticky
 • životnost vlasu je 2-4 roky
 • zdravý vlas obsahuje 10% vody, a proto je hydratace pro vlasy velmi důležitá aby byly krásné a zdravé
 • výměna vlasů probíhá stále a není závisla na ročním období, každý vlasový mišek funguje samostatně bez návaznosti na ostatní a střídá období růstu a klidu, proto vlasy odrůstají nerovnoměrně, po vypadnutí vlasu se vlasová papila posouvá o něco výše k pokožce, vlas pak narůstá méně kvalitní a slabší, to je důvod proč postupem věku vlasy člověku řídnou a ztrácí sílu
 • padání vlasů se rozděluje na vratné a nevratné, příčinami vratného vypadávání může být stres, těhotenství nebo například nedostatek vitamínů, nevratné je důsledkem činnosti mužských hormonů testosteronu a dihydrotestosteronu, pro omezení vypadávání vlasů je důležitá řada faktorů zejména dostatečné prokrvení pokožky, proto se dá vypadávání vlasů zmírnit masáží hlavy